Pili ste jer niste znali da ste trudni. Saznali ste. Potrebno je da prestanete piti!
Poznato je da alkohol tj. njegov metabolit acetal-dehid ima neželjena dejstva na: centralni nervni sistem, (jer uklanja inhibiciju), jetru, želudac, čula (smanjuje oštrinu vida, snižava osjećaj ukusa i mirisa, snižava sluh) i nepovoljno djeluje na koordinaciju pokreta.
U ranim trudnoćama kod trudnica „alkoholičarki“ sreću se spontani pobačaji i missed abortion (uginuo plod), jer acetaldehid ima teratogeno, mutageno i citotoksično dejstvo na embrion.
U kasnijem periodu trudnoće sreću se fetusi sa zastojem u rastu (od dvadesete nedelje), kao i fetusi sa različitim anomalijama u razvoju (srčane, bubrežne i specifična mikrocefalija, obzirom da alkohol ima poseban afinitet za fetalni mozak).
Trudnoće alkoholičarki se često završe prijevremenim porođajima, a postpartalno kod ove djece se viđa apstinencijalni sindrom dok u težim slučajevima nailazimo na fetalni alkoholni sindrom (FAS) koga karakteriše: mikrocefalija, hipoplazija gornje ili donje vilice i mali očni prorezi.
Kod novorođenčadi majki alkoholičarki često je prisutna hipokalcemija, (smanjen nivo kalcijuma u krvi), hipoglikemija (smanjen nivo šećera u krvi), a u kasnijem periodu zaostajanje u psihofiozičkom razvoju. Obzirom da je liječenje od alkoholizma dugo i mukotrpno, teško je očekivati izlječenje u trudnoći, pa je uz savjetovanje za manje konzumiranje alkohola zadatak ginekologa, da češće kontroliše ove trudnoće. Poželjno je da porođaj bude planiran, a ukoliko je plod izrazito intrauterino ugrožen, treba ga završiti operativnim putem.
Imajte na umu: „Kada je majka pripita, beba je već pijana“.
Ponavljamo: Nije dozvoljeno uzimati alkoholna pića u trudnoći!
|